Tvorivosť a zručnosť v paličkovanej čipke 2016

Posted by martin on 13 júna, 2016

Kurz s takýmto názvom sa konal na chate vo Vyhnanej v obci Terchová – Štefanová v krásnom prostredí Malej Fatry v dňoch 3. – 5. júna 2016. Na základe úspešného prvého ročníka, ktorý sa konal vlani v Rajeckých Tepliciach sme sa rozhodli opäť osloviť čipkárky klubov z celého Slovenska so zaujímavými témami.

Pod vedením lektorky Lýdie Pekaríkovej čipkárky pracovali na priestorovej čipke jedným ťahom a učili sa vytvárať šperky za pomoci rôznych priadzi s pridaním ďalších materiálov. V skupine s lektorkou Katarínou Búranovou boli hlavnou témou taktiež šperky, ale čipkárky sa tu oboznámili s novou skúsenosťou – paličkovaním bez paličiek. Svoje šperky vytvárali z drôtu a s použitím korálikov.

S náročnou technikou tylovej väzby podľa rozkreslených vzorov od Ivety Žlnkovej si poradili skúsené čipkárky v skupine, ktorú viedla lektorka Emília Ondíková. Všetky ženy, ktoré sa zúčastnili na workshope v počte 31 boli skúsené čipkárky, ba dokonca boli medzi nimi aj také, ktoré patria medzi významné slovenské čipkárky. Tvorivé kurzy sú vždy vzájomne obohacujúce pre každú ženu, ktorá prepadla vášni paličkovania, a to ako pre samotné účastníčky kurzu, tak aj pre samotné lektorky.

K. Búranová, E. Ondíková, L. Pekaríková

Projekt finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Galéria z akcie