Tvorivosť a zručnosť čipkárok 2017

Posted by Miroslava Solčianska on 3 augusta, 2017

Vyhodnotenie kurzu Tvorivosť a zručnosť čipkárok konaného 2.- 4. júna 2017

Už po tretíkrát sa konal tento kurz zameraný na tvorivosť a zručnosť čipkárok. O jeho úspešnosti možno hovoriť vďaka číslam zúčastnených čipkárok. V roku 2015 sa kurzu zúčastnilo 20 čipkárok, vlani 30 a tento rok 32 z celého Slovenska. Lektorkami kurzu boli K. Búranová, E. Ondíková, a L. Pekaríková  členky KPČ Gracia pri KrKS v Žiline.

            Registrácia účastníčok kurzu sa uskutočnila v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, kde má náš klub Gracia svoje trvalé pôsobisko. Termín konania kurzu pravidelne korešponduje s termínom našej výstavy Čipkované radosti. Tento rok výstava prác čipkárok nášho klubu sa uskutočnila s podnázvom Mozaika. Je to zároveň možnosť ako sa o našej práci  dozvie väčší počet čipkárok z celého Slovenska.  

             Tohtoročný kurz Tvorivosť a zručnosť čipkárok bol zameraný na tvorbu náramkov s retiazkovou väzbou s použitím hrubších materiálov, drôtu, gympy a korálikov, druhá téma paličkovanie tylovej väzby podľa predkreslených vzorov od Ivety Žlnkovej a tretia téma paličkovanie šperkov s drôtom bez paličiek. Podľa záverečného vyjadrenia účastníčok kurzu  boli maximálne spokojné s lektorkami. Obdivovali ich trpezlivosť, ústretovosť a ochotu odovzdať zo seba všetko aj dobrú náladu a optimizmus, ak sa niečo hneď po prvýkrát nepodarilo. 

            V krásnom prostredí Malej Fatry na chate vo Vyhnanej v Štefanovej sa mám veľmi dobre pracovalo. Chutná strava, ubytovanie, personál chaty a počasie taktiež prispeli k dobrej nálade. Výborná nálada a chuť všetkých prítomných čipkárok naučiť sa niečo iné, nové, zaujímavé podnietilo účastníčky kurzu pracovať „od vidím do nevidím“. (Tak to už na kurzoch  býva.) O tom svedčí aj fotodokumentácia, ale aj to, že na rok 2018 máme už dnes prihlásených 29 čipkárok z pomedzi tých, čo boli prítomné na kurze.

            Podujatie podporil z  verejných zdrojov Fond na podporu umenia Žilinský samosprávny kraj.

 

V Žiline 13. júna 2017                                                                K. Búranová

 

Galéria z akcie